On my photography trip today I was not really successful compared to the trips that I did in the last weeks and months but still I have one highlight for today the night heron which is a pretty shy bird. So I am happy to at least were able to take some pictures of this birds in the forest. It is also getting hotter and hotter throughout the day so the birds don't show up so often and hide during the hot time somewhere in the trees or bushes. This is also a reason that it was more difficult to get a lot of nice pictures today.
Night Heron in flight. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600mm |
| Time | 01:34 pm |
| ISO | 1000 |
If it is getting too hot now for bird and animal photography I need to take more pictures of landscape or maybe some Macro shots of flowers and insects, but as long it is possible to do some bird photography my main topic will still be bird photography because it is simply the kind of photography that is the most fun for me. It is always a challenge, and I am so happy when I get some pictures of a bird I wanted to see. With my spotting scope I am able to see so much more and birds that are pretty far away, but I can't take a picture of most of them because they are too far away for my camera even though I have a 600mm Lens.
Night heron on the tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600mm |
| Time | 01:35 pm |
| ISO | 1000 |
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600mm |
| Time | 01:34 pm |
| ISO | 1000 |
