Yesterday I was on a photography trip at the wetlands of the Inn River together with Stefan again. It was pretty hot and therefore it was difficult to take a lot of nice pictures from the birds because most of the birds hid during the warm day and only a few showed themself. On our way home we stopped at a spot where we knot that a little owl was seen several times this year, so we decided to give it a try and look for it. And we where lucky that it showed rigt before sunset. I wish it have been there a little more early because of the light but for the first time seeing it is not bad at all. I took several pictures and some videos of it.
Little Owl on top of an old tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 07:42 pm |
| ISO | 5600 |
Noctual birds like the little owl are very difficult to photograph since in the night it is too dark and during the day they often hide and cannot be found. The only time to take some pictures of it is the early morning and the evening and even then you have to be lucky to be at the right spot where you only have a limited timeframe for taking pictures before the lack of light. My 6.3 Aperture Lens is also probably not the best for light situations like this, but I gotta work with what I have and make the best out of it.
Little Owl on top of an old tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 07:42 pm |
| ISO | 5600 |
Little Owl on top of an old tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 07:42 pm |
| ISO | 5600 |
Little Owl on top of an old tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/800 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 07:41 pm |
| ISO | 10000 |
Little Owl on top of an old tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/800 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 07:41 pm |
| ISO | 10000 |
Here are two videos of the little owl, the quality is not the best due to the bad light condition but I did my best.