In spring this year I was able to take some pictures and a video of the Songthrush singing on a tree. It was sitting on a branch and sag its beautiful song. I decided to take a video and some pictures of this nice bird. It stayed there for several minutes and presented it's best songs. I was pretty happy that I could not only get some pictures but also a video of this bird that day. This day I was on a wildlife photography trip at the wetlands of the Inn River and in the background you can probably also hear some ducks and geese.
Songthrush singing on a tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens + FTZ |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:41 am |
| ISO | 100 |
Songthrush singing on a tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens + FTZ |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:41 am |
| ISO | 100 |
Songthrush singing on a tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens + FTZ |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:41 am |
| ISO | 100 |