I already showed you some pictures of a white tailed Eagle that I saw this last weekend here. I was able to get some pretty close pictures of the bird again while there was only one of these birds in the Air at that moment. But I also managed to take some pictures of the couple. Here I have some pictures of a Couple flying in the Air. It was a really nice experience when such big birds are hovering above you. I am always happy about it when I see them and I am glad that they were not afraid of me. In the North Easter part of Austria where I took these pictures ther is the biggest population of White Tailed Eagles in Austria.
Two white tailed Eagles flying above my head. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens + FTZ |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:14 pm |
| ISO | 1000 |
A couple of white tailed eagles in the sky. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens + FTZ |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:14 pm |
| ISO | 1000 |
Two beautiful big birds in the sky. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens + FTZ |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:14 pm |
| ISO | 1000 |
White tailed eagles flying. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens + FTZ |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:14 pm |
| ISO | 1000 |