When I visited Greece this summer I made a short trip to the Polilymnio waterfalls with my cousin. We enjoyed the nice water there and also went swimming. I took several pictures of the numerous waterfalls and it was nice to watch the fish swimming there. Compared to the sea the water in the water basins there was pretty cold but on a hot day the cold water gave my body a good cooling. Hiking there was also a lot easier because of the shadow and the cool water it was not that hot like in other places but still the refreshing cold water was a good thing to not overheat.
Since the way up to the different waterfalls is very long and there are several of the water basins, it appears that there are not a lot of people. But in reality there are but they are well split up at the different basins and waterfalls.
Next time when I visit greece I will defenitely come back for some swimming and maybe pictures.
one of the waterfalls at Polilymnio in Greece. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/320 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 24 mm |
| Time | 11:43 am |
| ISO | 100 |
Many fish were swimming in the cristall clear green water. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/320 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 24 mm |
| Time | 11:43 am |
| ISO | 100 |
I like how I can see the fish in the foreground and the small waterfall in the background: Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/320 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 24 mm |
| Time | 11:43 am |
| ISO | 100 |
Longtime Exposure photography of the waterfall. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | Lee 10 Stops |
| Exposure Time | 25 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 24 mm |
| Time | 10:27 am |
| ISO | 100 |
Nice waterfall with waterbasin in the foreground. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/320 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 24 mm |
| Time | 11:43 am |
| ISO | 100 |