Since I working in an external workforce I drive a lot around in Austria and therefore I get to see a lot of different places and very nice spots. Here I found a "Double Rainbow when I was driving home from a customer and I had to park my car for some minutes to make some pictures of this nice colorful rainbow. It is so amazing that the sun creates such beautiful colors just by shining in the right Angle and the waterdrops reflecting the sunlight in this way.

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 06:48 pm |
| ISO | 100 |
A rainbow is not located at a specific distance from the observer, but comes from an optical illusion caused by any water droplets viewed from a certain angle relative to a light source. Thus, a rainbow is not an object and cannot be physically approached. There is this tale that there is a treassure burried a the end of the rainbow, but if you can't get to the end of the rainbow you'll never find it.

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 06:48 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 06:48 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 06:48 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 06:48 pm |
| ISO | 100 |