Now in Autumn there are days when there are only a few birds around and it is usually a little bit more difficult to find them for some photography, this is why I often decide to do some Scouting for new Places I want to visit in Spring when the better part of the bird migration will happen. During these trips I search for possible spots that I can visit next spring and I mark them on my Google Maps so I can find them next year in Spring again. I hope some of these places are good for some bird photography but at least they look promising from what I can tell now. A lot of sand, little vegetation and shalloow water, perfect for waders that search for small insects in the shallow water.

Promising spot for birdphotography. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 4.25 mm |
| Time | 05:12 pm |
| ISO | 100 |
But since I was there and I rarely could see any birds I was a bit dissapointed. Because now in Autumn there should still be some migratory birds that could rest here, but It seems like there was none of them here. Maybe I was too early, too late. I am not really sure, maybe this spot is even not so good.. We'll see next spring.

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 4.25 mm |
| Time | 05:28 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 4.25 mm |
| Time | 05:52 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 4.25 mm |
| Time | 02:28 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 4.25 mm |
| Time | 02:44 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 4.25 mm |
| Time | 02:45 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 4.25 mm |
| Time | 02:45 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Motorola G6 Plus |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 4.25 mm |
| Time | 02:47 pm |
| ISO | 100 |