I really like watching animals like squirrels and birds in the forrest since they can be very funny and when they are used to humans they are sometimes also very trustworthy and come very close to me. This is always a special moment for me, because think about it these are pretty small animals that can only survive if they flee to a tree or a hole from their predators, when they are on the ground in the grass they are pretty helpless. Ok they are fast but a lot of predators are fast too. So it must take a lot of courage of them to "risk their live" and come very close to an possible danger.
But on spots like the cementary where I often go to take pictures like these, there are always people around and they get a bit careless about possible dangers and only care about food.
Squirrel in the cementary forest. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:34 am |
| ISO | 100 |
Squirrel found a nut. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:34 am |
| ISO | 100 |
Squirrel inspecting me and my photography gear. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:34 am |
| ISO | 100 |
Curious squirrel. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:35 am |
| ISO | 100 |
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:34 am |
| ISO | 100 |
Squirrel climing a tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 12:01pm |
| ISO | 100 |