Since I have played this game a few times now I head off right away to look for a good companion. I start off with Piper but from what I have read Cait is better for a tank build. I enable all the places on the map using a mod, as I always get lost in town and just wanted to get to where they are right away. This is the first time using a mod manager so its pretty cool how much I can do with it.
We had some close combat right away, my pistol is not very accurate so I need to get close to make it effective.
I tend to go with iron sights early on as VATS seems to miss alot.
Killing a raider in VATS with a headshot. Lucky shot, his shotgun goes flying.
We go into a building and take on more of those raiders.
Room to room we clear out the place, I have a grenade handy if I need to use it.
Sneaking I come across a raider walking into a dark room.
One of the annoying things I did was increase the framerate, this makes the game look nice but it speeds up animations. Also load times get very long. So I attempted to jump from roof to roof to avoid going back downstairs through two more loading zones. I miss my jump but hardly take any damage.
On our way to where Cait is we have to take on a bunch of raiders.
I get to higher ground and go after them.
Some of the raiders lose their heads while battling with me.
Helping out Cait she becomes my companion, I give her a shotgun to help us escape this place full of raiders.
Once safely out we exchange more items, I give her some basic armor.
I try to take on a turret but it kicks my ass.
Actually I destroy the turret but a tray laser shot kills me after the robotic gun takes most of my health away.
We are traveling through the downtown part of the map and I come across a park with a lake on it. That mass in the middle is a trap, knowing what happens if I shoot it I just avoid it. A giant super mutant is in there, sometimes they drop legendary weapons though I am too low level right now to have a battle with them.
YouTube Video Link
| Solominer Presents: | Fallout 4 |
|---|---|
| Year | 2015 |
| Genre | Action role-playing |
| Console | PC |
| Platform | Windows 10 |
| Rig specs: | Main gaming setup |
|---|---|
| Processor | Intel core i9-9900K |
| Memory | Corsair DDR4 32GB |
| Video Cards | Nvidia RTX 3090 |
| Power Supply | Corsair 1000W |