This year the colors are still not very good but I am already looking forward to some nice colorful trees in a few weeks, it cannot be long until the first nice colors can be found in the forests around here. End of October in 2023 I was able to take some nice pictures of the trees during a walk in the forest. I hope we will have some similar weather this year so I can take some nice landscape pictures with my camera or smartphone. And of course I also need some time during the weekend since I still need to do something in my garden and for the photovoltaic system before winter comes this year.
colorful forest trail in autumn. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Vivo Y35 |
|---|---|
| Lens used | Vivo Y35 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 04:10 pm |
| ISO | 100 |
Lake in Autumn with colorful trees. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Vivo Y35 |
|---|---|
| Lens used | Vivo Y35 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1600 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 04:14 pm |
| ISO | 100 |
Nice pathway through the forest. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Vivo Y35 |
|---|---|
| Lens used | Vivo Y35 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 04:09 pm |
| ISO | 100 |