Since Bitcoin and nearly all the other Cryptos are in blood red today i used this opportunity to show you some blood red Sunset pictures of Upper Austria that I did several years ago and that are still one of the most beautiful sunset pictures I did till now, at least in my opinion. I also have some nice pictures of the sunset from Greece and some other spots but they don't have this really intensive red like the pictures here. Back then the sky was really blood red and magnifique and I can't remember that I have seen this a second time in this intensity. But I hope I can see a Sunset like this soon for some nice photography even though I don't really believe in it.
Sunset at my parents house in Upper Austria. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 55-300 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/200 Seconds |
| Aperture used | F5.6 |
| Focal Length | 300 mm |
| Time | 06:33 pm |
| ISO | 100 |
I already took thousands of pictures of sunsets since it is something that always looks very interesting and is never the same but every time a little different. But this blood red pictures are probably by far my best pictures of a sunset. I also like taking pictures of sunsets when I travel and I really managed to get some nice colorful sunset and blue hour photography pictures from Greece but there I never saw this intense red.
I really like how the tree is contrasting against the setting sun. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 55-300 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/400 Seconds |
| Aperture used | F5.6 |
| Focal Length | 300 mm |
| Time | 06:33 pm |
| ISO | 100 |
The different levesl on yellow and red are just great. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 55-300 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/400 Seconds |
| Aperture used | F5.6 |
| Focal Length | 300 mm |
| Time | 06:34 pm |
| ISO | 100 |
Like a burning Sky. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 55-300 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/200 Seconds |
| Aperture used | F5.6 |
| Focal Length | 300 mm |
| Time | 06:35 pm |
| ISO | 100 |
Sunset with blue and violet color aspects. Picture: Florian Glechner
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 55-300 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/200 Seconds |
| Aperture used | F5.6 |
| Focal Length | 300 mm |
| Time | 06:35 pm |
| ISO | 100 |