Innsbruck is the capital City of the Province "Tirol" in Austria and some years ago Stefan and I visited the City for some nightphotography after a hiking trip in the mountains nearby. We looked for a spot where we have a nice overview above the city and we finally also found this spot here. It is very great and like magic when you have a big city just underneath you and you can see all the lights, cars, down there with probably a lot of people in a hurry or enjoying the nightlife while you are up there on the hill looking down and watching all the lights of the cars moving on the busy streets.
Then I also like the feeling when I am standing on a calm and quiet place like this hill and looking down to the busy spots. This way I can feel how lucky I am. The same I often do when I am at the Pöstlingberg in Linz and look down to the city. In summer this is a very great thing to enjoy my evening and it helps a lot to calm youself down after a stressfull workday for example.
Innsbruck from above. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 10-20 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 95 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 10 mm |
| Time | 10:02 pm |
| ISO | 100 |
Longtimeexposure of the city. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 10-20 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 95 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 10 mm |
| Time | 10:06 pm |
| ISO | 100 |
City of Innsbruck. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 10-20 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 95 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 10 mm |
| Time | 10:12 pm |
| ISO | 100 |
All the lights of the city. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 10-20 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 95 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 10 mm |
| Time | 10:11 pm |
| ISO | 100 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 10-20 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 95 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 10 mm |
| Time | 10:08 pm |
| ISO | 100 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 10-20 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 95 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 10 mm |
| Time | 10:02 pm |
| ISO | 100 |