Linz has a lot to offer in terms of buildings that are enlightened during the night. One of the more interesting buildings is the "Ars Electronica Center" that is situated directy at the danube and at the Bridge. In the Evenings it is enlighted with different colors that change every few minutes. Because of this fact this building is probably one of the buildings that is most photographed here in Linz. There is also the Lentos on the other side of the river and of course the Industry at night that can be very beautiful because of all the lights and colors. There are several spots in the City that can be very beautiful during the night, but for me the Lentos and the Ars Electronica Center are very close and easy to reach.
Longtime Exposure of the Ars Electronica Center in Linz at night. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 8 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 24 mm |
| Time | 07:19 pm |
| ISO | 100 |
The building changes color every few minutes. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 8 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 24 mm |
| Time | 07:19 pm |
| ISO | 100 |
Ars Electronica Center from the other side of the danube.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 30 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 09:07 pm |
| ISO | 100 |
Voest Industry at night. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 30 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 08:57pm |
| ISO | 100 |
Main Sqaure of Linz in the Evening. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 30 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 06:24 pm |
| ISO | 100 |