Back in 2017 I visited Rome together with my mother. It is one of the most beautiful and impressive Cities that I visited till now and when I think back I have always beautiful thoughts about the time there. It was during some nice late summer days early autumn days when I visited Rome together with my mother. The Architecture there is really impressive and I had to take several images of the most popular spots there. St. Peters Cathedral, the colloseum,
We also visited a friend of my mother there and they showed us some spots in the city. Rome has a very nice climate in late summer early autumn.
River Tiber with Angels Bridge and St. Peters Cathedral in the background. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 01:22 pm |
| ISO | 100 |
Inside the St. Peters Cathedral. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F3.5 |
| Focal Length | 105 mm |
| Time | 01:22 pm |
| ISO | 1000 |
Inside of the Colosseum. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 01:22 pm |
| ISO | 100 |
Victor Emmanuel II national monument, during blue hour. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 01:22 pm |
| ISO | 100 |
Ancient Rome. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 01:22 pm |
| ISO | 100 |
Forum Traiani. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 01:22 pm |
| ISO | 100 |
Forum Romanum. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 07:59 pm |
| ISO | 100 |
Victor Emmanuel II national monument, during blue hour. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 5 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 09:22 pm |
| ISO | 100 |
Tiber at night. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 3 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 10:01 pm |
| ISO | 100 |
Colloseum during blue hour. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 30 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 09:22 pm |
| ISO | 100 |
Victor Emmanuel II national monument, during blue hour. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 105 mm |
| Time | 09:38 pm |
| ISO | 100 |
Colloseum during blue hour. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 09:25 pm |
| ISO | 100 |
St. Peters Cathedral and Vatican city during the day. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | Lee 15 Stops |
| Exposure Time | 110 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 02:45 pm |
| ISO | 100 |
Inside of the Colleseum. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 01:22 pm |
| ISO | 100 |
At the Vatican City. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | Lee 15 Stops |
| Exposure Time | 60 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 02:40 pm |
| ISO | 100 |