On the last funfair that took place in Spring this year in Linz I took some pictures of the Ghost Train Art that was displayed outside of the ghost train structure. They put a lot of detail and interesting art into it and I am sure someone really had a lot of work with it. I have to admit I nerver was really interested on driving with such a thing not as child and not later, but I always liked the Art that came along with it.
Some of the ghost trains are really artistic masterpieces with wall art and also some really nice 3 Dimensional puppets with motors and movements. Not only on the outside but the inside is often a lot more scary.
Ghost train in Linz from the outside. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F4 |
| Focal Length | 120 mm |
| Time | 02:27 pm |
| ISO | 100 |
Ghost train in Linz from the outside. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F4 |
| Focal Length | 120 mm |
| Time | 02:27 pm |
| ISO | 100 |
Ghost train in Linz from the outside. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F4 |
| Focal Length | 120 mm |
| Time | 02:27 pm |
| ISO | 100 |
Ghost train in Linz from the outside. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F4 |
| Focal Length | 120 mm |
| Time | 02:27 pm |
| ISO | 100 |