On this years holiday, I visited Mittersill once again for some hiking, and because we enjoyed the hiking trip to the water reservoir in Kaprun last year very much. We decided to visit it again this year for some photography. The water up there has such a beautiful blue, green, turquoise color that it is a pleasure for me every time I see it. If it was not so cold and if swimming would be allowed there, I would definitely want to take a swim there, but. Neither it is warm enough nor it is allowed to take a swim there.
Waterreservoir at the Kaprun Power Plant in Austria. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/125 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 1:01 pm |
| ISO | 100 |
Since the weather was way better this time we had a much better color in the water, and we also had the luck that this time there were only a few people visiting the Water reservoir of the power plant, so I managed to take most of the pictures without people on it. We also had luck with the weather this time, and it was neither too cold nor too hot, both conditions are easily possible up there.
Nice view at one of the water reservoirs. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/125 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 10:43 am |
| ISO | 100 |
Nice Mountain landscape surrounding the water reservoir. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/200 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 11:23 am |
| ISO | 100 |
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/320 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 11:16 am |
| ISO | 100 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 1:01 pm |
| ISO | 100 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 1:01 pm |
| ISO | 100 |