In some nights the moon is very good visible from my home and whenever this happens I am happy that I can take some nice pictures of it. I usually like the full moon the most but sometimes I can get a very good view of the half moon and then I also like to take some photographs. With my 600 mm lens I can get pretty close o the moon and when the air is not flickering the images can get very sharp too. But Sumetimes they turn out very blurry when there is a lot of air flickering.
Half Moon, picture taken from Earth - Austria Linz. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 m lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:41 pm |
| ISO | 100 |
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 m lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:41 pm |
| ISO | 100 |