Back in 2022 there was a funny art installation with an old car where several plants were growing out of the openings installed at the Main Road in Urfahr. It was an temporary art installation in front of the Ars Electronica Center, something very unusual that doesn't fit to their usual art that they present. The Ars Electronica Center in Linz is a very modern museeum that usually presents electronic art like Computer visuals, new technologies, alternative art with an focus to computers or electronics, but this time in summer I found this old car with several plants growing out of it installed near the entrance of the building.

Funny Car art installation with plants. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 4 mm |
| Time | 12:25 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 4 mm |
| Time | 12:25 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Motorola G6 Plus |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 4 mm |
| Time | 12:25 pm |
| ISO | 100 |