On my photography trips in Lower Austria I usually focus on bird photography and other wildlife that I find there. But on the different spots that I visit there is also always some really nice landscape. Then I usually take some pictures with my smartphone since I don't want to change lenses in a region where there could be a very interesting bird like and white tailed eagle or simmilar and then have the wrong lens on my camera. And it turns out that most of the landscape pictures get very good with my smartphone anyways.

River Landscape in Lower Austria. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Xiaomi Redmi Note 13 |
| Lens used | Xiaomi Redmi Note 13 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1680 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 04:19 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Xiaomi Redmi Note 13 |
| Lens used | Xiaomi Redmi Note 13 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1680 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 12:19 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Xiaomi Redmi Note 13 |
| Lens used | Xiaomi Redmi Note 13 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1680 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 04:19 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Xiaomi Redmi Note 13 |
| Lens used | Xiaomi Redmi Note 13 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1680 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 04:19 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Xiaomi Redmi Note 13 |
| Lens used | Xiaomi Redmi Note 13 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1680 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 04:18 pm |
| ISO | 100 |