I will visit Greece soon for a holiday and I am already looking forward to it with great anticipation. I really like the sea and all the old buildings in the small villages as well as the weather there. It will be a holiday for some relaxation and swimming, but of course I also take my Camera with me for some nice pictures and I hope I can make even some better ones than the last time i was there. I like the colors of the houses and the narrow alleys in the small villages, but also watching the fisherman coming back from a fishing trip in the early morning or in the evening is always exciting. The I have to admit that I also like the food that is offered there in the restaurants, but I will be cooking for myself a lot there too.
This time I have my new Camera with me and I also want to try some milky way photography, since there are some spots with only very few light polution and this could be helpful for this kind of photography. But I am not yet sure if I want to drive with any car at night in this bad streets so maybe it will not be possible for me. We'll see.
Nice house with blue color tones. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 57 mm |
| Time | 10:41 am |
| ISO | 100 |
A music bar. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 57 mm |
| Time | 10:41 am |
| ISO | 100 |
View to the sea. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/250 Seconds |
| Aperture used | F5.6 |
| Focal Length | 105 mm |
| Time | 05:41 am |
| ISO | 100 |
Old town center with a lot of stairs. Picture: Florian Glechner.
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 105 mm |
| Time | 05:27 pm |
| ISO | 100 |
Old fishing boat. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 1050 mm |
| Time | 05:27 pm |
| ISO | 100 |
Fisherman collecting the net. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 57 mm |
| Time | 07:39 pm |
| ISO | 100 |
Sunset in Greece. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 57 mm |
| Time | 08:41 pm |
| ISO | 100 |
Colorful sunset. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 57 mm |
| Time | 08:49 pm |
| ISO | 100 |
Castle of Methoni at sunset. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 57 mm |
| Time | 08:59 pm |
| ISO | 100 |
Old house with trees. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 57 mm |
| Time | 05:59 pm |
| ISO | 100 |
Small town in the evening. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 57 mm |
| Time | 09:35 pm |
| ISO | 100 |