Summer is finally at the door. Not long and I can finally enjoy nice and warm summer nights again outside in the nature. I am awaiting this time already with great anticipation and that's why I often look through pictures that I did during the summer time in the past years. One of these pictures is the picture of the dead tree at the Lake Weikerlsee near Linz where I like to spend a lot of time taking pictures of birds and sometimes even of landscapes and sunsets like in these pictures here.
I like pictures of calm scenes like these very much because they also help me relax. I have several pictures with calm scenes and longtime exposures printed out and hanging on the walls in my Flat. But still for the printed pictures I prefer my longtime exposure shots from my greece holiday.
Dead tree on the Lake shore. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 05:58 pm |
| ISO | 100 |
Sunset at the Lake. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 5 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 05:58 pm |
| ISO | 100 |
Calm Summer night at the lake. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 05:51 pm |
| ISO | 100 |