Vienna at night can be very beautiful, especially when you know some nice spots with enlighted buildings or in this situation the ferris wheel that is full of light in the night and one of the main attractions of the funpark "Prater". Some time passed already when I took these pictures of the ferris wheel and I really need to visit once again with my new mirrorlesss camera. Since I know I can probably take some really nice pictures but I have to admit that I am already pretty satisfied with these pictures I did with my old camera.

Longtime Exposure of the Ferris Wheel in Vienna. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 8 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 10:58 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 20 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 10:58 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 8 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 10:58 pm |
| ISO | 100 |