In the Alps there are several nice spots for wildlife photography and I am already looking forward to my trip there this year. Some time ago I managed to take some pictures of two marmots fighting against each other and it was really nice watching them both. One of these images I already printed in 45x30 cm Poster and it is hanging in my living room. I was even able to take some videos of the fighting marmots there. It was nice that I could get so close to them without disturbing them and they could still mind their own businesses.
When I visit the Großglockner next week, I hope that I can still find some of the marmots there and that they are hopefully not yet on their hibernation sleep. But we'll see about that.
Fighting Marmots in the alps. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:34 am |
| ISO | 1000 |
Fighting Marmots in the alps. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:34 am |
| ISO | 1000 |
Fighting Marmots in the alps. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:34 am |
| ISO | 1000 |
Fighting Marmots in the alps. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:34 am |
| ISO | 1000 |