Whenever I visit greece there are often very poor cats that live in the streets around the restaurants and hope to get something to eat there from the tourists. I usually don't like this but some of them look so poor and cute that I had to take a picture of one of these poor cats. They are so cute when waiting for a little bit of food around the table of of the customers. This cat looked especially poor and was waiting around my table.
When the sun is setting in the evening this is always one of my favorite times of the day. The sky is getting blue and the blue hour makes it easier to do some great and interesting pictures of night scenes. unforutantely this only lasts for some minutes maybe 1 hour in which you need to take your pictures. And since it is only a limited time and you need to have your camera and tripod with you it is something interesting for me.
Cat waiting for some food at the restaurant. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F4 |
| Focal Length | 54 mm |
| Time | 08:51 pm |
| ISO | 100 |
Koroni at night. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F4 |
| Focal Length | 54 mm |
| Time | 08:51 pm |
| ISO | 100 |
Koroni at night. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F4 |
| Focal Length | 54 mm |
| Time | 08:51 pm |
| ISO | 100 |
Koroni at night. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F4 |
| Focal Length | 54 mm |
| Time | 08:51 pm |
| ISO | 100 |
Koroni at night. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F4 |
| Focal Length | 54 mm |
| Time | 08:51 pm |
| ISO | 100 |
Koroni at night. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F4 |
| Focal Length | 64 mm |
| Time | 07:04 pm |
| ISO | 100 |
Koroni at night. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 24-120 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F4 |
| Focal Length | 120 mm |
| Time | 07:08 pm |
| ISO | 100 |