Sunsets in Winter can be very colorful and especially red, but in Winter they are very short compared to the summer sunsets. In Winter sometimes it is over in minutes while during the summer time it can take several minutes or even an hour where you can watch a nice sunset. Usually sunsets don't look that great and only a few have such a great red color like this one. During the year there are only a few sunsets that are worth to be photographed. And I am happy that I already was able to take several nice pictures of different sunset situations in Austria and also in Greece.
Sunset in Winter at the Pöstlingberg. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 06:21 pm |
| ISO | 100 |
So many beautiful red colors. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 06:21 pm |
| ISO | 100 |
Picture: Florian Glechner
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 06:21 pm |
| ISO | 100 |