Now in Summer when it is warm outside even during the evening and at night time, I really like walking around the City at night with all the beautiful lights. But also doing something for my health is important to me so I try to at least walk for 1 hour in the evening to get some "training". Sometimes I take my Camera with me but most of the time I just walk. Sometimes I take the bycicle and drive around a little bit too, but this is always depending on my mood that I am having.
At the "Donaulände" there are always a lot of people in the evening since there is a Bar where you can sit in deck chairs. At the Lentos in the first pictures you can drink several nice cocktails and meet other people at the bar enjoying the nice warm weather now in summer.
Lentos at night. picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 10 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 10:41 pm |
| ISO | 100 |
At the moment it is raining and we are having a little thunderstorm in Linz now, so I probably won't go out today for a walk, but we'll see, maybe in one or two hours i can take a short walk in the cold air. I miss it since it is very hot in my flat and I waited all day to get out. But I had a remote training at home today so I couldn't leave. Maybe when the rain stops I can go for a short walk outside to cool of a little.
Longtime Exposure at the blue hour. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 30 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Length | 28 mm |
| Time | 10:08 pm |
| ISO | 100 |
The Sandburg is a bar with a sandy beach and deck chairs that can give you a little bit of carribean feeling. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 10 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 10:41 pm |
| ISO | 100 |
There is always a nice light situation at the Bar. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1 Second |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 10:44 pm |
| ISO | 100 |