Withdean Park in Brighton covers about 40 acres of land to the city's north. One of the "advantages" of Long-COVID and Fatigue is the need to take things slowly. So join me for a walk through the park this summer evening.

| Photographer | |
|---|---|
| Camera | Sony Alpha A6600 |
| Lens | Sigma 50mm f/1.4 DG HSM |
| ISO | 100 |
| F-Stop | f/16 |
| Shutter | 1/50 sec |
The park is known for several things, from its collection of Lilacs and fenced-off area for dog walkers; there were undoubtedly a lot of dogs about!

| Photographer | |
|---|---|
| Camera | Sony Alpha A6600 |
| Lens | Sigma 70mm f/2.8 DG MACRO |
| Flash | Gdox V860IIIs |
| ISO | 100 |
| F-Stop | f/10 |
| Shutter | 1/160 sec |
Along the North and East edges of the park, there are a series of trails through the thin strip of woodland, making a pleasant break from the sun.



| Photographer | |
|---|---|
| Camera | Sony Alpha A6600 |
| Lens | Sigma 50mm f/1.4 DG HSM |
| ISO | 100 |
| F-Stop | f/3.2 |
| Shutter | 1/15 sec - 1/80 sec |
The park feels like a meadow, with wide spaces with large trees dotting the landscape.




| Photographer | |
|---|---|
| Camera | Sony Alpha A6600 |
| Lens | Sigma 50mm f/1.4 DG HSM |
| ISO | 100 |
| F-Stop | f/16 - f/11 |
| Shutter | 1/30 sec - 1/100 sec |
Given the fatigue, there was plenty of time to stop and look at the flowers, leaves and trees:




| Photographer | |
|---|---|
| Camera | Sony Alpha A6600 |
| Lens | Sigma 70mm f/2.8 DG MACRO |
| Flash | Gdox V860IIIs |
| ISO | 100 |
| F-Stop | f/10 |
| Shutter | 1/160 sec |

| Photographer | |
|---|---|
| Camera | Sony Alpha A6600 |
| Lens | Sigma 50mm f/1.4 DG HSM |
| ISO | 100 |
| F-Stop | f/16 - f/11 |
| Shutter | 1/30 sec - 1/100 sec |

| Photographer | |
|---|---|
| Camera | Sony Alpha A6600 |
| Lens | Sigma 70mm f/2.8 DG MACRO |
| Flash | Gdox V860IIIs |
| ISO | 100 |
| F-Stop | f/16 |
| Shutter | 1/160 sec |
Walking back through the woodland to the car, the sun was creating patterns in the canopy; there was even a dire warning about falling branches in high winds - something to bear in mind!




| Photographer | |
|---|---|
| Camera | Sony Alpha A6600 |
| Lens | Sigma 50mm f/1.4 DG HSM |
| ISO | 100 |
| F-Stop | f/10 - f/3.2 |
| Shutter | 1/15 sec - 1/80 sec |
I enjoyed this walk despite it being hard on me and paying for it this morning as I uploaded the photos.