Hi, my dear steemit friends, this is my entry for #landscapephotography contests by .
It's a view of the sunset in North Aceh. This photo I took some time ago when passing in the area. The golden sky from the sun's drowning bias is a stunning natural painting. For me, this is the best time to photograph the golden sky.
| Make | Canon EOS 1100D |
|---|---|
| Lens Type | Canon EF 75-300mm f/4-5.6 USM |
| Long Focal | 300 mm |
| Short Focal | 75 mm |
| Focal Units | 1/mm |
| Max Aperture | 4.8 |
| Exposure | 1/200 |
| Aperture | 8 |
| Focal Length | 140.0 mm |
| ISO Speed | 400 |
| Shoot |
I use low End DSLR camera and lens kit when shooting this. I do not use sophisticated cameras and expensive lenses, but all I do is shooting techniques and look at objects. maybe this is to answer friends questions on previous posts.
Thanks for visiting my blog