Now in September it is not so easy anymore to find several nice birds and even at usually promising spots at the nature reserve it is difficult to find some interesting birds that rest there. Spring is usually a much better time eventhough now in autumn there should also be a lot of migratory birds from the north heading south into warmer territory but usually I find it a lot more difficult to find some birds in autumn than in spring. Probably the birds in autumn don't stay that long on one spot and don't make that much stops. So promising spots that can be very good in spring are not really good in autumn and I couldn't find any intersting birds just some nice landscape.

| Camera used | Vivo Y35 |
| Lens used | ivo Y35 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.8 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 05:52 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Vivo Y35 |
| Lens used | Vivo Y35 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.8 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 02:44 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Vivo Y35 |
| Lens used | Vivo Y35 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.8 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 02:45 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Vivo Y35 |
| Lens used | Vivo Y35 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1333 Seconds |
| Aperture used | F1.8 |
| Focal Length | 8 mm |
| Time | 02:47pm |
| ISO | 100 |