When i visited my mother last year in summer i had the luck to find a field full of sunflowers near my mothers place. Unfortunately i was there in the afternoon and the flower where all heading in the wrong direction. Because the sunflowers where already pretty big i only had the opportunity to take a picture from above. I also tried to take some pictures from down in the field but all the flowers where bigger than me and from the other direction the field ended in a ditch.
Sunflower field near my home. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/160 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 105mm |
| Time | 08:44 am |
| ISO | 200 |
I think sunflowers are very nice and friendly flowers and i really enjoy taking pictures of them but it's not very easy because sunflowers grow pretty big and you need a chair or a ladder to take pictures from the right angle. On the last picture i tried to do some macro shots on the bumblebee but it flew away when i tried to get closer and closer. Next time i need to be there much earlier because then you can find them paralized from the colder night and then they perfectly stand still for some Macro shots.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/200 Seconds |
| Aperture used | F5.6 |
| Focal Lengh | 58mm |
| Time | 08:34 am |
| ISO | 100 |
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Tamron 90mm Macro Lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/200 Seconds |
| Aperture used | F7.1 |
| Focal Lengh | 90mm |
| Time | 08:37 am |
| ISO | 200 |