Colloseum in Rome at blue hour. Picture Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 13 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 07:27 pm |
| ISO | 100 |
When i visited Rome last year in october i did a lot of longtime exposure shots. Also at the colloseo i did some shots at the evening. I was really impressed by the colors of the light and i still think these picturese got pretty beautiful, unfortunatelly the moon wasn't that impressive.
When i took some pictures there if found some other tourist also takink pictures of the colloseum and when they saw my pictures on the screen of my camera they asked how i did it to catch the blue color in the pictures. So i tought them to do some longtime exposure shot and even without tripod but only the wall they made some pretty nice shots. They where really thankfull for my help.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 30 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 07:32 pm |
| ISO | 100 |