A fotography friend of mine from the photography meetup i attended here in Linz for several times took pictures of the "Stone Henge" in Linz and i was wondering that there is such a thing here. But in the city Park of Leonding there are these Stones that are created and grouped like the Stone Henge, so i had to visit it and take some pictures of it. I took my Tripod and my Lee Filters with me for some longtime exposure shots, Back then i didn't knew how to use a graduated filter well enough and that's why the second pictures looks a bit strange. I tried to correct it with photoshop a bit but it only got worse. But the first picture with the little stopper was not so bad at all although you couldn't see the clouds moving so much as it was not a windy day.
Stone Henge in Linz Leonding. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | Lee 6 Stops |
| Exposure Time | 15 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 11:41 am |
| ISO | 100 |
The Second picture had at least a bit of cloud movement with the Big Stopper and the ND Grad 0.7 Filter i used but the exposure was too short so i had to enhance the lights and the colors a bit. I am not really satisfied with the results and i think that i soon need to visit this place again for some more tries. But what i need would be maybe a bit more movement of the clouds and a sunset for example to enhance the colors and the dramatics of the image.
Longtime exposure of the Stonehenge in Linz / Leonding. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | Lee 10 Stops + ND Gad 0.7 |
| Exposure Time | 45 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 11:48 am |
| ISO | 100 |