When I visited Praha last year in summer I was able to take some pictures of the Nutria that were swimming in the moldau. On the Island "Archer's Island" or "Střelecký ostrov" as it is called in Czech there are Nutria visiting the riverbanks and taking some pictures is quite easy with your smartphone. There are a lot of people visiting this island and the animals already know that they get fed something there so they are not shy at all and come out.

| Camera used | Vivo Y35 |
| Lens used | Vivo Y35 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 08:51 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Vivo Y35 |
| Lens used | Vivo Y35 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 08:52 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Vivo Y35 |
| Lens used | Vivo Y35 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 08:51 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Vivo Y35 |
| Lens used | Vivo Y35 |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F1.7 |
| Focal Length | 18 mm |
| Time | 08:52 pm |
| ISO | 100 |