I think the fly agric mushrooms are one of the most beautiful mushrooms you can find out there except from the bioluminescence you can find out there, but I never saw one of them. Last year when i visited the mountains in Salzburg and Tirol Austria for some hiking together with Stefan, we found several places with mushrooms, Stefan is not so much into mushroom photography and i think he didn't even take a picture of these beautiful red mushrooms. But i like them very much because of their color and i took several pictures whenever i found some of these mushrooms.
Fly Agric Mushroom on the mountain. Picture: Florian Glechner
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Tamron 90mm Macro lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/125 Seconds |
| Aperture used | F3.2 |
| Focal Length | 90 mm |
| Time | 11:43 am |
| ISO | 100 |
Family of Fly Agric Mushroom.Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Tamron 90mm Macro lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/250 Seconds |
| Aperture used | F3.2 |
| Focal Length | 90 mm |
| Time | 11:44 am |
| ISO | 100 |
Closeup of the red color. Picture: Florina Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Tamron 90mm Macro lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/400 Seconds |
| Aperture used | F3.5 |
| Focal Length | 90 mm |
| Time | 11:41 am |
| ISO | 100 |