This year in Spring i visited the lake Neusiedler for some animal photography together with 2 friends of mine. We really had luck and cought some amazing shots of different animals most of them birds. In my opinion birds are very beautiful and special, so it is always a challenge for me to get some nice picture of them. Depending on the bird of course some are much easier to find than others. At the nationalpark you can find so many different beautiful birds in spring and summer. I am definitely going to visit this place again very soon, maybe even in the next weeks.
I also plan to visit the Balaton in Hungary maybe next year and i hope i can get some nice animal pictures there too. There are different photohide available in hungary and i am looking forward to get a place there so i can also try hide photography to get really close to the animals.
pheasant walking around in the tiny grass. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/125 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 05:53 pm |
| ISO | 500 |
Wagtail in great sunlight. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/80 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 08:23 pm |
| ISO | 500 |
red-backed shrike in great daylight. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/250 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 05:56 pm |
| ISO | 100 |
Sedge warbler in the reed. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 06:35 pm |
| ISO | 1600 |
godwit at the shore. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/640 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 08:22 am |
| ISO | 100 |
godwit looking for foot at the shore. Picture Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 08:26 am |
| ISO | 100 |
bee-eater in the trees. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/800 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 04:16 pm |
| ISO | 100 |