In Upper Austria and Lower Austria there are still several old ruins from the middle age and later. Some times when I am on a photography trip and drive near an old castle or ruini I visit them for some pictures. I dream of some pictures with old ruins and the milky way in the background but this is very difficult becaue often old buildings like these are lit up during the night by artificial light and this makes it impossible to take some pictures of the milky way above because the artificial light is so much stronger.
But this Ruin could work in combination with the milky way and I need to try it maybe next year in summer. It is far away from any bigger city and I hope there is no artificial light at night. So it could work. Only climbing up there in the night might be eventually a bit dangerous, I have to see and keep this in mind.

Old Castle Walls. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 105 mm |
| Time | 10:41 am |
| ISO | 100 |

Loopholes in the Wall for better defense. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 105 mm |
| Time | 10:41 am |
| ISO | 100 |

Ruins, parts of old castle walls. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 54 mm |
| Time | 10:45 am |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 54 mm |
| Time | 10:45 am |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 70 mm |
| Time | 10:49 am |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Length | 70 mm |
| Time | 10:49 am |
| ISO | 100 |