Hello Steemians
Hope all are okay.
and i'm also good.
I'm gonna dedicate these photos to a photography contest of and you can also join the contest through this link. You can also join their discord server through this link.
Let's see those photos and then i'll talk about em.
Photo 01
| Camera | Canon |
|---|---|
| Camera Model | Canon PowerShot A2200 |
| F-stop | f/596 |
| Exposure Time | 1/160 sec |
| ISO Speed | ISO 125 |
| Focal Length | 20 mm |
About the photo
Photo 02
| Camera | Canon |
|---|---|
| Camera Model | Canon PowerShot A2200 |
| F-stop | f/2.8 |
| Exposure Time | 1/160 sec |
| ISO Speed | ISO 100 |
| Focal Length | 5 mm |
About the photo
Photo 03
| Camera | Canon |
|---|---|
| Camera Model | Canon PowerShot A2200 |
| F-stop | f/2.8 |
| Exposure Time | 1/250 sec |
| ISO Speed | ISO 80 |
| Focal Length | 5 mm |
About the photo
Photo 04
Original Photography/Copyright Free/Not For Commercial Uses
| Camera | Xiaomi |
|---|---|
| Camera Model | Redmi Note 5A |
| F-stop | f/2.2 |
| Exposure Time | 1/134 sec |
| ISO Speed | ISO 100 |
| Focal Length | 3.79 mm |
About the photo
Photo 05
Original Photography/Copyright Free/Not For Commercial Uses
| Camera | Xiaomi |
|---|---|
| Camera Model | Redmi Note 5A |
| F-stop | f/2.2 |
| Exposure Time | 1/100 sec |
| ISO Speed | ISO 200 |
| Focal Length | 3.79 mm |
About the photo
Hope everyone will like this post with those beautiful flowers and I hope this post will have the requirement to be applied in photography contest of .
That's all for now. I'll come with an interesting post again.
Please support me to keep having more of my works and you can follow me, so that you can see my future posts and you're always welcome to my blog.