From my old flat I had a very nice view over Linz and one day there was this really nice sunset with a glowing sky. I took several nice pictures of the sunset with my Tele lens. Since there was already very little light and the sun already set behind the hill you could only see the glowing sky with this beautiful color. But the thing that excited me the most about these pictures is these nice silhouettes of the church and the trees on the hill.
Silhouttes of the church at the Pöstlingberg in Linz. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 06:41 pm |
| ISO | 100 |
Church silhouttes at sunset. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 06:41 pm |
| ISO | 100 |
Church silhouttes at sunset. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 06:41 pm |
| ISO | 100 |
Church silhouttes at sunset. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 06:41 pm |
| ISO | 100 |