Onion is also known as bulb onions, they are the most cultivated species of vegetables. They are also known as Pyazor Kanda or Dungri (in Hindi), Nirulli / Ullipayalu / Yerra Gaddalu (Telugu), Vaengayam (Tamil), Savala (Malayalam), Ulligadde / Erulli / Neeruli. (Kannada), Pyajj / Piyaz (Bengali), Dungri / Kanda (Gujarati) and Kandaa (Marathi). Other related vegetables include garlic, leeks, leeks, shallots and onions. The onion plants have blue-green leaves, and after a while, the base bulbs begin to swell.
Nutritional Value of Onions
| Nutrient | Quantity |
|---|---|
| Energy | 40 Kcal |
| Carbohydrates | 9.34 g |
| Protein | 1.10 g |
| Total Fat | 0.10 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Dietary Fiber | 1.7 g |
| Vitamins | Quantity |
|---|---|
| Folates | 19 µg |
| Niacin | 0.116 mg |
| Pantothenic acid | 0.123 mg |
| Pyridoxine | 0.120 mg |
| Riboflavin | 0.027 mg |
| Thiamin | 0.046 mg |
| Vitamin A | 2 IU |
| Vitamin C | 7.4 mg |
| Vitamin E | 0.02 mg |
| Minerals | Quantity |
|---|---|
| Sodium | 4 mg |
| Potassium | 146 mg |
| Calcium | 23 mg |
| Copper | 0.039 mg |
| Iron | 0.21 mg |
| Magnesium | 10 mg |
| Manganese | 0.129 mg |
| Phosphorus | 29 mg |
| Zinc | 0.17 mg |
Magical Health Benefits of Onion
Raw onion lowers LDL cholesterol levels.
Vitamin C and phytochemicals found in onions help to improve the immune system.
Quercetin, an anticancer drug. Cancer especially gastric and colorectal cancer.
Chromium helps regulate blood sugar.
The mixture of onion juice and honey can effectively prevent fever, colds, allergies, etc.
Onion folic acid also contributes to depression and sleep and appetite for AIDS.
Vitamin C contributes to the formation of collagen responsible for the health of the skin and hair.
The chopped onion has antibacterial and anti-inflammatory properties.
Chewing raw onions improves our oral health by preventing cavities and gum problems.